Haber

AB, Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için dondurulmuş Rus varlıklarını kullanmayı planlıyor

Avrupa Birliği Konseyi’nin (AB) İsveç Başkanlığı, Ukrayna’yı yeniden inşa etmek için dondurulmuş Rus varlıklarını kullanmak üzere bir AB Çalışma Kümesi kuracağını duyurdu.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna-Rusya savaşının ardından dondurulan Rus varlıkları üzerinde bir çalışma kümesi oluşturacak. İsveç’in Avrupa Birliği (AB) Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılması için AB Çalışma Kümesi kurulacağı belirtildi. Açıklamada, söz konusu çalışma setinin “dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanılmasına ilişkin olasılıkların hukuki, mali, ekonomik ve siyasi analizini” yapacağı ve ayrıca “net bir tablo” elde edeceği belirtildi. “Rus devletinin varlıklarının nerede olduğu ve toplam değerleri. kullanım amacı.

Açıklamada, “Rusya, Ukrayna’nın yeniden inşası için para ödemeli. Bu aynı zamanda zor soruları da gündeme getiriyor. Bu, AB ve uluslararası hukuka uygun olarak yapılmalıdır ve şu anda bunun için doğrudan bir model yok.”

Çalışma grubuna İsveç Ulusal Ticaret Konseyi Genel Müdürü Anders Ahnlid başkanlık edecek. İsveç şu anda her 6 ayda bir AB üyeleri arasında değişen AB Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. – STOKHOLM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu