Haber

Avrupa Parlamentosu’ndan Rusya’ya uygulanan yaptırımlara tepki: ‘Bu aşırı’

Avrupa Parlamentosu (AP) Brüksel’de düzenlenen Genel Konsey oturumunda sunulan öneride, Avrupa Komisyonu’ndan Rus vatandaşlarının şahsi araçlarının Avrupa Birliği üye ülkelerine girişinin yasaklanmasına ilişkin tavsiyenin yeniden değerlendirilmesi talep edilirken, AP’den de Rusya vatandaşlarının kişisel araçlarının Avrupa Birliği’ne üye ülkelere girişinin yasaklanması yönündeki tavsiyenin yeniden değerlendirilmesi talep edildi. Avrupa’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları Kararda yer alan açıklamada Bu yasağın aşırı olduğu düşünülüyor‘İtibarsızlaştırıcı’ bir niteliğe sahip olduğu vurgulandı.

AP milletvekilleri tarafından kabul edilen belgede yer alan açıklamada, “ Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu’nu kişisel eşyalara ve kişisel kullanıma yönelik araçlara el konulmasına yol açan yaptırımlara ilişkin yorumunu yeniden gözden geçirmeye çağırıyor ve yaptırımların aşırı uygulanmasının aslında yaptırımların amacını ve yaptırım aracını itibarsızlaştırdığını vurguluyor.” ifadeleri kullanıldı.

AB, Rusların kişisel telefonları ve araçlarıyla AB ülkelerine girmesini yasakladı.

8 Eylül’de Avrupa Komisyonu, Rus vatandaşlarının yaptırımlara maruz kalmaması gerektiğini duyurdu. Rus plakalı araçlar AB ülkelerine giremiyor.Kararı ilk uygulayan ülkeler Finlandiya, Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya oldu.

Bu yasağı yorumlayan AB Komisyonu Sözcüsü Daniel Sheridan Ferrie, yaptırım kapsamında Rusya’dan gelen bazı çalışmalarda ithalat yasağı olduğunu hatırlattı ve Rus turistlerin arabalarının AB ülkelerine girerken el koyulmasının yeni olmadığına dikkat çekti.

Mevcut yaptırımların değişmediğine dikkat çeken Ferrie, ” Rusya’dan birçok ürüne ithalat yasağımız var. Bu ürünler yaptırım listemizde yer alıyor. Arabalar ithalat yasağına tabidir ve AB’ye giremezler“dedi.

haber-atakum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu