Ekonomi

Borsa İstanbul rekor kırmaya devam ediyor

Investing.com – BIST 100 endeksi güne %0,55 artışla 6.636,7 puandan başladı.

BIST 100 dünkü işlemlerde %2,53 artış kaydederek günü 6.600,45 puandan kapattı. Böylece endeks 6.500 puan bandını hızla geçerek bugünkü pozitif açılışla 6.600 bandını hücuma geçirdi. BIST 100’de dün günlük işlem hacmi 122,5 milyar TL olurken, endeks borsa toplam işlem hacminin yüzde 75’ini oluşturdu.

borsa istanbulAçılışta yüzde 1’in üzerinde artışla öne çıkan segmentler şöyle sıralandı:

  • teknoloji
  • Bilişim Teknolojileri
  • Bina
  • yiyecek

Güne olumsuz başlayan şube olmazken, matbaa, ticaret ve ulaşım güne en az yükselişle başlayan şubeler oldu. Bankalar da güne %0,4’lük kısmi fiyat artışıyla başladı. Holding bölümü güne endekse paralel olarak yarım puanlık artışla başladı.

BİST 100’de güne hızlı başlayan hisseler

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında güne yükselişle başlayan hisse senetleri arasında; tavana ulaşmak OTKAR%5 bandında yükselen TUKAŞVe GESAN orada. Güne satıcılı başlayan hisselerin başında, BRSAN, KOZAAVe ARCLKgerçekleşti.

Borsa İstanbul’da güne tavan fiyatla başlayan LINK, FORTE ve MARKA hisseleri oldu. Açılışta en çok düşen hisseler… AVHOL, LUKSKve AYCES olarak kaydedildi.

Yurt içi ve yurt dışı gündemdeki gelişmelerin ortasında Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yatırım, savunma sanayi, enerji ve bağlanabilirlik alanlarında imzalanan bir anlaşma var. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan merkezi yönetim bütçesi bu yıl 219,7 milyar TL açık verdi. Geçen yıl haziran ayında bütçe 31.1 milyar TL açık vermişti.

TCMB konut fiyat endeksi bugün yurt içinde açıklanacak verilerin ortasında yer alıyor. Yurt dışında ise ABD endüstriyel üretim ve perakende satış bilgileri takip edilecek.

Author: Günay Caymaz

Borsa bilgileri, uygun fiyat, sağlık durumu ve profesyonel grafikler başta olmak üzere yatırımlarınızdan faydalı çıkmanıza yardımcı olacak tüm araçlar InvestingPro’da. katılmak tıklamak .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu