Ekonomi

SocGen’den 600 baz puanlık faiz tahmini

Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eylül ayı toplantısında siyasi faiz oranını yüzde 31’e çıkaracağını, bunu dördüncü çeyrekte 600 baz puan, ilk çeyrekte ise 200 baz puanlık artışların takip edeceğini belirtti. 2024 yılında faiz oranının yüzde 40’a çıkarılacağı öngörüsünde bulundu. Phoenix Kalen’in de aralarında bulunduğu SocGen analistleri, liranın yılın geri kalanında zayıflamasını bekliyor.

Dolar beklentisi de güncellendi

Analistlerin yılsonu Dolar/TL beklentisi 30 civarında. Analistler, “TCMB büyük ihtimalle güçlü faiz artırımı yapacak, reel faizler ise enflasyondaki artış nedeniyle keskin negatif seviyelerde kalacak. Daha fazla esneklik sağlayan finansal ortamın normalleşme süreci orta vadede olumludur. “Ancak bu durum aynı zamanda kısa vadede lirayı zayıflatabilecek riskleri de barındırıyor” dedi.

Bu kış yine artacak

İthalat talebinin güçlü seyrini sürdürdüğünü kaydeden analistler, turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte bu kış cari açığın yeniden artacağını öngördü. SocGen’in raporunda şu değerlendirmelere yer verildi: “Gelecek yıl ortodoks politikalara kademeli dönüş Türkiye’nin temellerini iyileştiriyor gibi görünse de lirada daha fazla ama daha yavaş bir değer kaybı bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu