Haber

Orta Çin, Henan’da Keşfedilen Eski Kalıntılar

ZHENGZHOU, 1 Şubat (Xinhua) — Çinli arkeologlar Çin’in orta kesimlerindeki Henan eyaletinde Song Hanedanlığı’ndan (960-1279) Yuan Hanedanlığı’na (1271-1368) kadar uzanan kalıntılar keşfettiler.

Arkeologlar, yeni keşfedilen bölgenin Cao Cao’nun Kuzey Song Hanedanlığı’ndan (960-1127) kalma mozolesinin koruyucu meskeni olabileceğine inanıyor.

Henan Eyaleti Kültürel Miras ve Arkeoloji Enstitüsü’ne göre, Çin’in önde gelen tarihi figürlerinden biri olan Cao Cao’nun mozolesinin batı tarafında yer alan alanda tuğla yer altı drenaj tesisleri ve mimari kalıntılar bulundu.

Enstitü araştırmacısı Zhou Ligang, Henan’ın Anyang kentindeki alanda porselen modüller, madeni paralar, eğlence gereçleri ve yapı bileşenleri gibi çok çeşitli kültürel eserlerin de ortaya çıkarıldığını söyledi.

Zhou, “Mimari kalıntıların ve drenaj tesislerinin özelliklerine ve çok sayıda ve çeşitli porselen eserlere dayanarak, mimarinin sıradan bir konut olmadığı varsayılıyor” dedi.

Zhou, “Gelecekteki saha araştırmasının, bu meskenin işlevi hakkında daha fazla ipucu sağlaması ve Cao Cao’nun mozolesi çevresindeki tarihsel çevresel değişikliklerin incelenmesi için yeni materyaller sağlaması bekleniyor” dedi.

haber-ekinozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu