Haber

CHP Kongresi’nin ikinci günü: Başbakan seçimi yapılacak

CHP’nin Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 38. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelikleri için seçimler yapılacak.

Kongrenin ilk günü yapılan genel başkan seçiminde Özgür Özel 812 oyla yeni Genel Başkan seçildi.

ÖZEL İL LİDERLERİNİ TOPLANTIYA DAVET ETTİ

Kongrenin ikinci gününde parti meclisi (PM) seçimi yapılacak. 60 üyeli Başbakan’ın 52 üyesi tam listeden, 8 üyesi ise Bilim Yürütme Kurulu Platformu kontenjanından seçilecek.

CHP PM üyeliğine 400’den fazla ismin aday olması bekleniyor.

Genel Başkanlığa seçilen Özgür Özel, ilk konuşmasında Başbakan adaylarını belirlemek üzere 81 il liderini sabah 09.30’da toplantıya davet etti.

Öte yandan Özel’in partiye yönelik daha önce yaptığı özeleştirileri tekrarlaması ve partinin sağa kaymasını kapsamlı bir şekilde eleştirmesi bekleniyor. Partiyi özüne dönmeye davet edecek olan Özel’in, adaylığını açıkladığı gün açıkladığı tutum belgesine dayanarak bir konuşma yapacağı söyleniyor.

Özgür Özel’in yeni başkanlığı sadece Başbakan’ı değil, Merkezi Yönetim Kurulu’nu da etkileyecek. Aynı zamanda yerel seçimlerdeki belediye başkan adayları da bu seçime göre şekillenecek.

ÖZEL’İN LİSTESİ

Özel, kendisine destek veren ancak CHP’de “yıpranmış” olarak değerlendirilen isimleri Başbakan listesine almayacağını açıklamıştı.

Eski MY üyelerinin ve aralarında Bülent Tezcan, Tekin Bingöl ve Seyit Torun’un da bulunduğu zoom toplantısındaki “değişenlerin” isimlerinin PM listesinde yer almayacağı belirtiliyor.

KADIN KONTENJANI UYGULANACAK MI?

Özel ve destekleyici milletvekilleri genç ve yeni isimlerden oluşan bir ekip kuracaklarını duyurdu. Dün Cumhurbaşkanlığı yarışı sırasında konuşan Özel’e destek veren milletvekilleri, “Kadın kotası olmayacak, cinsiyet eşitliği olacak” dedi. (HABER MERKEZİ)

habersivrice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu